Ana Sayfa Bankacılık Kart Numarası Nedir, Kredi Kartı Numarası Nerede Yazar?

Kart Numarası Nedir, Kredi Kartı Numarası Nerede Yazar?

268
0
kart numarası

Kart numarası, kartların ön yüzünde yazan 16 haneden oluşan numaralardır. Genellikle dörderli gruplardan oluşur karta işlenir. Daha belirgin olması için kabartmalı şekilde yazılmıştır. Bu kart numarası o banka ya da kredi kartına bağlı olan ve size ait olan bir numaradır. Kart numarası değiştirilemez veya özel numaralardan oluşan bir numara talep edilemez. Her aldığınız yeni kart ile birlikte farklı numaralar verilir. Böylece her kartın kendine özgü numarası oluşur.

Kredi Kartı Numarası

Kredi kartı numarası, alışveriş yaparken kullanabileceğiniz bir numaradır. Özellikle internetten, telefon bankacılığı ya da mail order şeklindeki alışveriş kanallarında kullanılır. Bazı ödeme alt yapıları kredi kartı numarası, son kullanma tarihi ve CVV ile birlikte onayladıktan sonra ödeme alır. Bazı sistemlerde sadece kart numarası üzerinden alışveriş yapma imkanı sunabilir. Bu sebepten dolayı kredi kartı numarasının size özel ve çok önemli olduğunu belirtelim. Kartınız gibi sadece bu numaraların da muhafaza ve korunması önemlidir. 3. Kişiler ile paylaşmamanız gerekir. Her yerde mutlaka duymuşsunuzdur banka personeli ile dahi paylaşmayın sözü hem şifreniz hem de kart numaranız için de geçerlidir.

kart numarası

Son dönemlerde gelişen bankacılık alt yapıları nedeniyle farklı uygulamalar görmekteyiz. En başka kredi kartı ve banka kartının tek kartla birleştirildiği örneklerdir. Bu gibi durumlarda her ikisi için de farklı numara oluşturulur. Kartınızın farklı yerlerinde her iki numaraya yer verilebileceği gibi ikisini de yazmayabilir. Bu durumlarda kart no sorgulamak için bankanızla iletişime geçmelisiniz. En kısa yoldan kart numarası öğrenmek için internet bankacılığı aracılığıyla kontrol edebilirsiniz.

Kart No Nedir?

Kart no, 16 basamaklı sayılardan oluşan numaradır. Bazı durumlarda bu numaraların tamamı istenirken bazen de kart nosunun son dört, altı vb basamağını da isteyebilir. Bu da aynı şekilde kayıp ve çalıntılara karşı önlem almak içindir. Kartın son 6 hanesi geri kalanını tamamlayacak şekilde oluşturulmuş algoritmik bilgilerdir. Dolayısıyla 16 haneli kart no kadar son basamakları da önemlidir.

Aşağıda kart numarasının ilk hanesinin neyi ifade ettiğini açıklamaya çalıştık. Sonraki rakamların da rastgele seçilmediğini açıklayınca anlayacaksınız. İlk hane ile birlikte gelen sonraki 6 rakam banka hakkında bilgi verir. Hangi bankadan aldıysanız oradaki numaralar o bankayı tanımlayan bilgilerdir. Daha dikkatli bakarsanız sonraki 9 hane de sizin müşteri bilgilerinizi içerir. Bu çoğunlukla hesap numarasından oluşan bilgilerdir. Böylece ilk 15 basamağın ne demek olduğunu açıklamış olduk. Peki ama 16 hanenin yani kart numarasının son basamağı neyi ifade eder sizce?

Bu da bir güvenlik basamağıdır. Bu numara kendinden öncekiler ile bir bağlantısı bulunarak numaraların geçerli olup olmadığını sağlar. Yani çeşitli logaritmik özelliğe göre girdiğiniz kart numaralarının geçerli olup olmadığını kontrol etmeyi sağlar.

Visa mı Mastercard mı?

Kredi kartları alt yapısını yöneten iki önemli kuruluş vardır. Visa ve Mastercard bankanızın çalıştığı alt yapı sistemidir. Büyük ihtimalle kartınızın üzerinde Vida ya da Mastercard logosunu görerek anlayabilirsiniz. Ancak eğer logo yoksa kart numarasından yola çıkarak hangisine ait olduğunu anlayabilirsiniz. Kart numarası eğer 4 ile başlarsa visa, 5 ile başlarsa mastercard demektir. Bu şuanda sizin için bir ifade etmeyebilir ancak kullanım alanları ve amaçları itibari ile visa ve mastercard arasındaki farklar belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz