Ana Sayfa Bankacılık Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

299
0

Hesap kesim tarihi kredi kartı kullanıcılarının bildiği bir tabirdir. Kredi kartı hesap kesim tarihi, kredi kullanan kişinin o ay yapmış olduğu alışverişlerin ödeme zamanı geldiğini gösteren terimdir. Bu tarih aylık olarak belirlenir. Her ay harcadığınız tutar kesim tarihinde kullanıcıya bildirilir. Ay içinde yapılan harcamalara eğer varsa geçmiş borçlarda eklenir. Unutmayın kredi kartı ödemelerini düzenli şekilde yapmak kredi notunuzu arttıracaktır. Her ay geçmişten borç bırakmadan borcunuzun kapanmasına dikkat etmelisiniz.

Kredi borcunuzu kesim tarihinden itibaren 10 gün içerisinde ödemelisiniz. Ödeme yapmadığınız zaman kredi notunuz düşecektir. Bu nedenle hesap kesim tarihinizi krediyi ödeyebileceğiniz tarihe ayarlamanız şarttır. Aksi takdirde borçlarınızı ödemekte zorluk yaşarsınız. Buna bir de faiz yükü binerek borcunuzun artmasına neden olacaktır.

Ekstre Tarihi Nedir?

Kredi kartı kullanan kişiler ekstre terime hiç yabancı değildir. Ekstre, ay boyunca yapmış olduğunuz harcamaların tutarını ve son ödeme tarihi gibi bilgilendirmeye denir. Ekstre tarihi, internet bankacılığı, elektronik posta ve ATM gibi yöntemlerden kolaylıkla öğrenilebilir. Kredi kartı kullanıcısı kart harcamalarında aynı ekstre döneminde fazla ödeme yapmak istemiyorsa hesap kesim tarihlerini takip etmesi gerekir.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Hesap kesim tarihini internet üzerinden kolayca değiştirebilirsiniz. İnternet bankacılığınıza giriş yaptıktan sonra hesap kesim tarihini düzenle seçeneğinden bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı olmayan müşteriler, telefonla müşteri hizmetlerini arayıp hesap kesim tarihi değiştirme işlemi yapabilirler. Ancak şunu unutmayın; bazı bankalar yılda sadece 3 kez hesap kesim tarihi değişimi hakkı verir. Eğer sizin bankanızda da bu kural varsa dikkatli olmanız gerekir. Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirmek oldukça kolay bir iştir. Eğer ödemleri zamanında yapamıyor, para sıkıntısı çekiyorsanız kesim tarihini mutlaka değiştirmeniz lazım. Hesap kesim tarihini değiştirmek için internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Şifreniz ile internet bankacılığına girdikten sonra hesap kesim tarihi değiştir bölümünden bu işlemi basitçe yapabilirsiniz.

Bankadan kredi kartı hesap tarihini değiştirmek için ilgili bölüme başvuru yapmanız gerekir. Bankadaki görevli siz onay verdiğinizde işlemi sizin adınıza yapar. Sizin yapmanız gereken tek şey hesap kesim tarihinizi belirlemek olacaktır.

hesap kesim

Kredi kartı kesim tarihinizi kendi ödeme planlarınıza göre ayarlamanız önemlidir. Örneğin maaşını ayın 15’inde alan bir kişi kredi kartı hesap kesim tarihini ayın 15 inden sonra 20si gibi yapması mantıklıdır. Unutmayın kesim tarihinden sonra 10 gün içerisinde borcunuzu ödemeniz gerekir.

Kredi Kartı Hesap Tarihi Değişmek Neden Önemlidir?

Özellikle ilk yeni kredi çekmek isteyenler için bu durum oldukça önemlidir. Mevcut olan borcunuzun düzenli ödenip ödenmediği hesap kesim tarihlerinde ortaya çıkar. Borçlarınızı aksatarak ya da düzensiz ödüyorsanız kredi notunuz düşecektir. Bu durumda da yeni kredi alma olasılığınız oldukça düşüktür. Kredi kartı hesap kesim tarihini mutlaka ödeme yapacağınız tariflere ayarlamalı ve gününü geçirmeden ödemelisiniz. Bu durum yeni kredi çekerken sizin avantajınıza olacaktır.

Avantajları Nelerdir?

Kredi kartı kullanımı günümüzde oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Kullanıcılar kredi kartıyla yaptıkları alışverişler her ay toplanır ve hesap kesim tarihi denilen tarihte müşteriye sunulur. Banka müşterisi hesap kesim tarihinden sonra 10 gün içerisinde borcunu ödemek durumundadır. Borcunu geciktiren ve ödemeyen kart kullanıcılarının kredi notları düşmektedir.

Avantajları oldukça fazladır. Çünkü sizin ödeme durumlarınız değiştiği zaman bankaya olan borcu da istemeden geciktirmiş olursunuz. Ancak kredi kartınızın hesap kesim tarihi değiştirip yeni ödeme planınıza göre uygulamak, borçlarınızı geciktirmeden ödemenizi sağlayacaktır. Bu durumda da kredi notunuz düşmemiş olacak ve ihtiyaç duyduğunuz her an bankalardan kredi alabileceksiniz. Bankalar kredi notu düşük olan müşterileri kredi vermekten kaçınırlar. Borçlarını düzenli ödeyen ve notu yüksek olan kullanıcılar ise istedikleri zaman kolaylıkla nakit ihtiyacını karşılamış olur. İşte bu nedenle hesap kesim tarihini ödeme planınıza uygun olarak değiştirmek size büyük avantaj sağlayacaktır.

Diğer seçenek ise müşteri hizmetleriyle görüşmektir. İnternet bankacılığı kullanmayan müşteriler, müşteri hizmetlerini arayarak hesap kesim tarihlerini değiştirebilirler. Yapmanız gereken tek şey yeni kesim tarihini müşteri temsilcisine bildirmek olacaktır.

Son olarak hesap kesim tarihini değiştirmek isteyenler en başta banka şubelerine uğramalıdır. Banka şubesine giderek hesap kesim tarihini değiştirmek istediğinizi belirttikten sonra ilgisi memur size yardımcı olacaktır. Son olarak bu işlemleri yapabileceğiniz diğer kanallardan bahsedelim. Bir çok bankacılık işlemi gibi bu işlemleri de mobil uygulamalardan yapmak mümkündür. Aynı şekilde internet bankacılığı da bu gibi işlemleri ve çok daha fazlasını yapmaya müsaittir. Bazı ATMler ve banka şubeleri de her bankacılık işlemini yapmak için birer seçenektirler. Burada önemli olanın yukarıda bahsettiğimiz gerekçelerle değiştirmenin mümkün olup olmadığıdır. Ayrıca belirtmek isterim ki bazı kredi kartı işlemleri yıl içinde limite tabidir. Tıpkı limitiniz gibi. Bu işlem için de yılda bir ya da iki defa değiştirme limitiniz var mı yok mu kontrol etmeniz gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz