Ana Sayfa Bankacılık Kredi Kartı Nedir?

Kredi Kartı Nedir?

261
0
kredi kartı nedir

Kredi kartı, bankaların müşterilerine sunduğu bir kolay bankacılık hizmetidir. Elektronik ya da dijital şekilde sunulan bu hizmet ile müşterilere bir limit dahilinde imkan sunar. Esasen teknik olarak ön onaylı bir kredi sistemidir. Her müşterinin limiti dahilinde bu krediden faydalanarak harcama yapma imkanı sunulmuştur.

Kredi kartı, bankaların sunduğu pos cihazları vasıtasıyla alış veriş yapma imkanı sunan bir ödeme aracıdır. Plastik bir kart üzerine kart numarası, kullanım tarihi, ccv numarası ve müşteri bilgilerinin basıldığı, içerisindeki çip vasıtasıyla da işlem yaptığı bir karttır.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Bankaların sizlere verdiği, üzerinde kart numarası ve bilgilerinizin yer aldığı kart ile pos cihazlarından, internetten ve çeşitli kanallardan limitiniz dahilinde alış veriş yapmanıza imkan sunar. Her bankanın ve müşterinin kart yapısı farklıdır. Her ne kadar farklı isimler alsa da hepsi aynı mantık ile çalışır. Premium, gold, platinum, taraftar kartları gibi isimler sadece ek özelliklidir. Kredi kartlarının tercih edilmesindeki en önemli neden şüphesiz taksit imkanı sunmasıdır. Yani bugün aldığınız bir ürünü farklı vadelere bölerek taksitler halinde ödeme şansınız olur. Bu da aylık harcamaları kısıtlı olan tüketiciler için benzersiz bir imkan anlamına gelmektedir. Bugün kredi kartı kullanımın temel ve en yaygın kullanım amacı taksitlerdir.

Geçmişten günümüze çıkan ilk kredi kartı ile bugün kullanılanlar arasında benzerlik gösterse de özellik olarak çok fazla yenilik yapılmıştır. Her şeyden önce online alışveriş ve temassız özelliği gelişen teknolojinin sunduğu avantajların başında gelir.

kredi kartı

Kredi Kartı Ne İşe Yarar?

Nakit para yerine kullanılabilen, alış verişlerde taksit imkanı sunan bir bankacılık ürünüdür. Kredi kartının mantığı önce harcayıp, sonra borcunu ödemek üzerine dayalı, yaklaşık bir ay ödeme periyotlu bir ön ödeme aracıdır. Kredi kartı en iyi cebinizde para olmadığında ve taksit seçeneği kullanıldığında kullanım sağlar. Yasal düzenlemeler gereği çeşitli mal gruplarında farklı taksit seçenekleri ve vade farkları olur.

Nasıl Aktif Edilir?

Bankanıza kredi kartı için başvurduktan sonra banka size özel kart gönderir. Bu kartı kullanıma açmak için şifre belirleyerek alış veriş yapmanız gerekir. İlk alış verişinizden sonra kartınız aktif olmuş olur. Kredi kartı şifresi ATM, cep şubesi ya da telefon ile belirlenir. Sonraki işlemlerinizde artık bu şifreyi kullanabilirsiniz. Genellikle 4 haneli ve sayılardan oluşan bir şifreden oluşur.

Kimlere Verilir?

Genellikle bankalar kendi müşterilerine verir. Eğer bir banka müşterisi değilseniz de kart başvurusu yaptığınızda artık müşteri olmuş olursunuz. Yetişkinler kendi adlarına kredi kartı talep edip, çocukları ve aile yakınları için de ek kart talep etmesi mümkündür. Ek kartlar ana karta bağlı çalışan ve ortak limite bağlı kartlardır. Bazı bankalar ek kart için ek kart ücreti talep etmektedir.

Alışveriş Faizi Ne Demek?

Kredi kartınızı kullandıktan sonra ay sonunda ödememeniz durumunda bir faiz yükü biner. Bu aynı zamanda limit aşım durumlarında da yansır. Özellikle geciken ödemelerde veya ödenmeyen kart borçlarında da ekstrenize yansır. Alışveriş faizi oranı önceden ilan edilerek duyurulur ve sonraki ekstreden sonra geçerli olur. Genellikle tüm bankaların kredi kartı faiz oranı birbirine yakındır.

En iyi kredi kartı hangisi?

Bu bir çok kişinin kredi kartı başvurusu yapmadan önce araştırdığı bir sorudur. Bu soru için bakılması gereken bir kaç önemli konu vardır. Faiz oranı, taksit imkanı, anlaşmalı olduğu yerlerin çokluğu ve çeşitli kampanyalardır. Tüm bunları yan yana koyduğunuzda en avantajlı gelen sizin için en iyi kart olacaktır.

kredi kartı nedir

Nakit para akışının bitme noktasına geldiği, kağıt paranın artık çok daha az tercih edilmesine en önemli neden tabi ki kredi kartlarıdır. Ancak bu şu demek değildir ki kredi kartları paranın yerini almaktadır. Burada sadece nakit akış yöntemi değişerek hızlı ve güvenli bir ödeme aracı halini almıştır. Geçmişe baktığımızda ilk kredi kartı 1950 yılında kullanılmıştır. Sonrasında hızla gelişerek günümüzdeki halini almıştır. Ayrıca bankaların sunduğu ATM cihazları aracılığıyla da bir çok işlem yapılma imkanı gelmiştir. Kredi kartları ile 7/24 işlem yapabilme, nakite ulaşabilme ve temel bankacılık işlemlerini yapabilme imkanı sunulmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz