Ana Sayfa Bankacılık Provizyon Nedir? Provizyondaki İşlemler Ne Demek?

Provizyon Nedir? Provizyondaki İşlemler Ne Demek?

259
0
havale eft

Kredi kartı provizyon işlemi özellikle sık sık alışveriş yapan kullanıcılar için oldukça önemli. İnternetten veya mağazalardan kredi kartlarıyla alışveriş yapan kullanıcılar farkında olmasalar dahi provizyon denen işlemle karşılaşıyorlar.

Otomatik olarak gerçekleştirilen bu işlem, alışveriş sonrasında ki kısa bir süreçte gerçekleşiyor. Bahsettiğimiz bu provizyon süreci sayesinde kart çalınsa veya kaybolsa dahi sizden habersiz yapılan harcamalara müdahale etmek mümkündür. Kısacası bu işlem kredi kartı kullanıcıları için güvenlik açısından büyük önem taşıyor.

Provizyon Nedir?

Provizyon, kredi kartı işlemlerinden sonra görünen bir seçenektir. Ne merak ediyorsanız yazımızın bu kısmını inceleyebilirsiniz. Kredi kartı kullanıcıları için provizyon konusunun oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü provizyon, kredi kartı kullanıcılarının güvenliği konusunda büyük bir role sahip.

Ön onay süreci olarak tanımlayabileceğimiz provizyon sürecinde yapılan işlemin güvenilirliği ve kartın limit bilgileri kontrol ediliyor. Eğer bunlarda herhangi bir problem yoksa bir süre sonra harcama onaylanarak ödeme tamamlanır. Bu kısımda provizyon işlemini size daha iyi bir şekilde açıklayabilmek için birkaç örneklendirme yapmak gerekir.

İlk olarak kredi kartından bir ödeme yaptığınızı varsayalım. Bu ödeme tam olarak onaylanmadan önce provizyon sürecine giriyor. Provizyon sürecinde daha önce belirttiğimiz gibi işlemin güvenilirliği ve kartın limit bilgileri vs. kontrol ediliyor.

Böylece kartınız çalınsa ve sizden habersiz alışveriş yapılsa dahi provizyon sürecinde bankanızla görüşerek harcamayı iptal edebiliyorsunuz. Ayrıca kredi kartı provizyon işlemi tamamlanmadan yaptığınız son ödeme harcama dökümüne yansımıyor. Bahsettiğimiz bu provizyon süreci tamamlandıktan sonra ödeme işlemi tamamlanarak harcama dökümüne yansıtılıyor.

pos cihazı

Provizyon Nasıl kullanılır?

Kredi kartı provizyon kullanma işlemleri için bir şey yapmanıza gerek yok. Çünkü bu süreç sizin bir müdahaleniz olmadan gerçekleşiyor. Yani siz kredi kartınızdan bir ödeme yaptıktan sonra provizyon süreci elektronik ortamda otomatik olarak başlıyor. Daha sonra kısa bir sürenin ardından provizyon süreci tamamlanarak ödeme işleminiz harcama dökümüne yansıtılıyor.

Provizyon Ne Kadar Sürer?

Kredi kartı provizyon süreci her zaman aynı olmayabiliyor. Bazı değişkenlere göre değişiklik gösterebilen bu süreç genellikle ödeme yaptığınız günden itibaren 1 gün içerisinde tamamlanabiliyor. Yani provizyon sürecinin ödeme işlemi gerçekleştirildikten kısa bir süre sonra tamamlandığını söyleyebiliriz. Her ne kadar kısa diye belirtsek de bazı durumlarda provizyondaki işlemler bir kaç güne kadar uzaması mümkündür. Bekleyen provizyonları internet ya da cep bankacılığınızdan kredi kartı işlemlerinden takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz