Ana Sayfa Bankacılık Satarken Zarar Etmeyen Bilezik Modelleri

Satarken Zarar Etmeyen Bilezik Modelleri

14
0

Bir bileziği bozdururken, satarken zarar etmemek veya kayıpları minimize etmek için dikkate almanız gereken birkaç faktör vardır. İşte bu konuda yardımcı olabilecek bazı stratejiler vardır. Bu konulara dikkat ederek bilzezik satarken zarar etmeyen modelleri tercih etmeniz daha kolay olacaktır. Böylece hem yatırımlarınızı doğru yönlendirmiş olursunuz hem de takı ihtiyacınızı da beraber karşılamış olursunuz. Daha ilk aşamasında kuyumcueda kazanarak bir adım önde olabileceksiniz.

Altın Ayarı ve Türü

  • 24 ayar altın, saflığı nedeniyle genellikle daha değerlidir, ancak daha yumuşak olduğu için çabuk çizilebilir.
  • 18 veya 14 ayar altın bilezikler daha dayanıklı olabilir, ancak saflık nedeniyle daha düşük bir altın içeriğine sahiptir.

Tasarım ve Marka

Bazı markaların ve tasarımların, diğerlerine göre daha yüksek bir ikinci el değeri olabilir. Moda trendleri de ikinci el değeri etkileyebilir. Özellikle burma dediğimiz ya da işlemeli diye tabir edilen taşlı modeller kendi içlerinde bir fiyat skalası oluşturmaktadır. Daha çok işçiliğin olması size bozdururken dezavantaj olarak kabul edilir. Oysa daha sade ürünler doğrudan gramajı ile paralel olacaktır.

Bileziği Saklama

Bileziği, orijinal kutusunda veya özel bir takı kutusunda saklamak, çizilmeleri ve hasarları önleyerek değerini koruyabilir. Her ne kadar kuyumcular bozdururken kullanılamaz şekle getirse dahi daha temiz ve orjinal ürünler fark gösterecektir.

Sertifikalar

Orijinallik belgeleri veya sertifikalar, altının saflığını ve değerini belgeleyerek satış sürecini kolaylaştırabilir. Bu da özel tasarım ürünlerde daha önemli hale gelir.

Altın Fiyatlarını İzleme

Altın fiyatları genellikle dalgalanır. Satış yapmadan önce altın piyasasını izlemek, bileziğinizin değerini daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Benzer bilezikleri ikinci el piyasada inceleyerek, benzer modellerin ne kadar değerde olduğunu anlayabilirsiniz.

Uzman Değerleme

Bileziğinizi bir mücevher uzmanına veya değerleme uzmanına göstermek, gerçek piyasa değerini öğrenmenize yardımcı olabilir. Eğer güvendiğiniz kuyumcunuz varsa sizin için en güvenilir orası olacaktır bozdurmak için. Ama bu genelde alırken önem arz etmektedir. Sizin satarken dikkat etmeniz gereken yüksek satış fiyatı yakalamanızdır. Dolayısıyla çevrenizde bulunan bir kaç kuyumcuya uğrayarak fiyat alıp karar vermeniz doğru olacaktır.

Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta ise, takıların değeri genellikle piyasa koşullarına ve altın fiyatlarına bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, satışa karar vermeden önce piyasa trendlerini göz önünde bulundurmak önemlidir. Eğer acil ihtiyaçlarınız yoksa takı amaçlı aldığınız hemde yatırım olarak değerlendirdiğiniz birikimlerinizi bozdurma konusunda acele etmeyin. Umarım acil ihtiyaçlar için takılarınızı satmak zorunda kalmazsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz