Ana Sayfa Bankacılık Havale ve EFT Nedir? Havale ile EFT Farkı Nedir?

Havale ve EFT Nedir? Havale ile EFT Farkı Nedir?

265
0
havale eft

Birçok kişi tarafından EFT ile havale arasındaki farklar tam olarak anlaşılamayabiliyor. Bu iki yöntem birbirinden farklı olsa da birçok kişi aralarındaki farkın ne olduğunu tam olarak kavrayamayabiliyor. İşte bizde bu yüzden fazla kafanızı karıştırmadan bu yöntemler arasındaki farklardan bahsetmek istiyoruz.

Aslında iki yöntem arasında anlaşılabilir derece de basit birkaç fark vardır. Yazımızı okuduktan sonra EFT ile havale işlemleri arasındaki farkları daha net şekilde kavrayabileceğinizi düşünüyoruz.

Ayrıca yazımızı okuduktan sonra EFT, havale saatleri arasındaki farkı da anlayacağınızı düşünüyoruz.  Şimdi lafı daha fazla uzatmayalım ve EFT ile havale arasındaki farklar nelermiş birlikte öğrenelim.

EFT ve Havale Nedir?

Yazımızın devamında sizler için EFT ile havale arasındaki farklar konusuna değinmeye çalışacağız. Ancak bu konuya geçmeden önce EFT ve havale yöntemlerinden bahsetmek istiyoruz.

EFT Nedir?

İlk olarak EFT ne demek? Merak edenler için bu yöntemin açılımının Elektronik Fon Transferi olduğunu belirtelim. Para transferi yapan kişiler muhtemelen bu yöntemle birçok kez karşılaşmışlardır. Çünkü bu yöntem farklı bankalar arasında para transferi yapabilmenize olanak tanır.

EFT ile havale arasındaki farklar konusundaki en önemli noktalardan birisi budur. Bu yöntem sayesinde belirlenen EFT saatleri içerisinde birbirinden iki farklı banka arasında para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, A bankasından B bankasına transfer gerçekleştirmek istiyorsunuz. İşte bu durumda EFT işlemini kullanmanız gereklidir.

Her bankanın kendisine göre belirlediği EFT saatleri vardır. Ancak EFT işlemleri genel olarak 08.00’da başlar ve 17.30 gibi sona erer. Yani “EFT ne zaman hesaba geçer?” orusu genel olarak iş günleri belirttiğimiz saatler aralığındadır.

Havale Nedir?

Bu kısımda havale ve eft arasındaki farklar konusundan önce havale nedir? Birlikte öğrenelim. Az önce bahsettiğimiz EFT işleminde farklı bankalar arasında para transferi yapılabildiğini belirtmiştik. Havale yöntemi de bu yöntemin tam tersi olarak düşünülebilir.

Yani havale yöntemi sayesinde aynı banka arasında para transferi gerçekleştirilebiliyor. Üstelik bu işlem aynı banka arasında gerçekleştirildiği için işlem ücreti genel olarak EFT ücreti kadar yüksek olmuyor.

Hatta bazı durumlarda bu işlem sayesinde ücretsiz olarak para transferi gerçekleştirilebiliyor. Ancak tabi ki bu durumun bankadan bankaya değişiklik gösterdiğini belirtmemizde fayda var.

havale eft

EFT ile Havale Arasındaki Farklar Neler?

Bu kısımda sizler için EFT ile havale arasındaki farklar konusuna açıklık getirmeye çalışacağız.

EFT ile Havale Farkları

  • Havale işlemi 7/24 yapılabilir. Ancak EFT işlemi iş günü ve belirlenen EFT saatleri dışında beklemeye alınır.
  • Havale işleminin ücreti genel olarak EFT işlemi ücretinden daha düşüktür. Hatta bazı bankalar belirledikleri kanallardan (ATM, mobil vb.) havale ücreti almazlar.
  • EFT iki farklı banka arasında para transferi yapmanıza olanak tanır. Ancak havale işlemi sadece aynı bankalar arasındaki para transferlerinde kullanılır.
  • Havale işlemi aynı bankalar arasında gerçekleştirildiği için genel olarak EFT işleminden çok daha hızlı sonuçlanır.

Yazımızda sizler için EFT ve havale hakkında bazı bilgiler vermeye çalıştık. Para transferi için kullanılan bu iki yöntemin farkı basitçe bunlardan ibarettir.

Fast Sistemi

Bankalar arası para transferinde yakın zamanda hayatımıza fasit sistemi girdi. Buna göre şimdilik 1000 TL’ye kadar parayı tüm bankalar arasında transfer yapılmakta. Zamanla da bu limitin arttırılması planlanmaktadır. Bu sayede daha hızlı transfer imkan doğmuştur. Bu aynı zamanda da insanların transfer için alternatif yollara yönelmesinin de önüne geçmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz