Ana Sayfa Bankacılık Ekstre Ne Demek? Ekstre Borcu Nedir?

Ekstre Ne Demek? Ekstre Borcu Nedir?

261
0
ekstre

Kredi kartları bir dönem içinde (genellikle bir ay) yaptığımız harcamaları, dönem sonunda ödemek koşuluyla çalışan bir ödeme sistemidir. Ay içerisinde geçerli pos cihazları aracılığıyla mağazalardan ya da internet alışverişlerinde kullanabilirsiniz. Ne kadar harcama yaparsanız ay sonunda da ödemeniz gerekir. Çünkü banka bunu size limitiniz dahilinde bir ön kredi gibi sunmaktadır. Dolayısıyla bu dönem içinde yaptığınız harcamaları gösteren belge, liste veya dökümana ekstre denir. Eskiden basılı olarak adreslere, şimdilerde dijital olarak eposta ile ya da SMS gibi kanallarla tüketicilere gönderilir. Böylece geçen ay içerisindeki harcamalarınızın ve işlemlerinizin özet ve detaylarını görebilirsiniz.

Kredi Kartı Ekstresi Nedir?

Geçen dönem içerisinde kredi kartınızla yaptığınız harcamaları gösteren özete kredi kartı ekstresi denir. Sadece banka hesabınızdaki işlemleri gösterene de sadece hesap ekstresi denir. Kredi kartı ekstresinde başta borcunuz, yaptığınız harcamalar ve limit bilgileriniz bulunur. Orada yazan borcunuz ödemeniz gereken tutardır. Geçen ay içerisinde bir önceki aydan devreden borçlarınızla birlikte o dönem içinde yaptığınız harcamalar sizin ekstre borcunuzu gösterir. Bu aynı zamanda kredi kartı borcunuzdur. Yasal düzenleme gereği de bu borcunuzun belirli bir kısmını ödemeniz gerekir.

Ekstre Borcu Nedir?

Ekstre borcu daha önce dediğimiz gibi aynı zamanda kredi kartı borcunuzdur. Ödemeniz gereken ve minimum ödemeniz gereken tutar ekstrede yer alacaktır. Bankanızla sorun yaşamamak için özellikle kredi notunuzun bozulmaması için bu tutarları ödemeniz önemlidir. Eğer ekstre borcunuzun tamamını öderseniz borcunuz kalmaz. Böylece yeni ekstre dönemine limitiniz açılarak sıfır borçla geçmiş olursunuz. Tabi burada geçmiş aylardan taksitli harcamalarınızın olmadığınızı varsayıyoruz. Böylece yapacağınız sonraki alışverişler için tüm limitinizi kullanabilirsiniz. Özellikle düşük limitli kartlarda borcun birikmesi kartı kullanılamaz hale getirecektir. Bunun için ya borcunuzu ödemeli ya da limit arttırma talebinde bulunmalısınız.

Son Ekstreden Kalan Borç

Bazen kredi kartı ekstrenizde son ekstreden kalan borç diye bir seçenek görebilirsiniz. Bu yaptığınız harcama kalemlerinden biri değildir. Bu kısım geçen ayki ekstrenizden kalan ödemediğiniz borç kısmını gösterir. İster minimim ödeme tutarını, isterseniz de belli bir kısmını ödeyin geri kalan kısım faiziyle birlikte diğer aya yansıtılır. Dolayısıyla bir önceki ay ne kadar az öderseniz bu ekstrenizde göreceğiniz kalan ekstre borcu o kadar yüksek olacaktır. Bu aynı zamanda sizin limitinizi de etkileyecek ve yeni harcamalar için engel olacaktır. Zamanında ödenmeyen borçlar sonraki döneme aktarılır. Her ay çoğalarak artan bir borç aktarımı kartınızı ödemenizde ileride sorun yaratabilir. Çünkü her ay ödemeniz gereken minimum tutar daha fazla olacaktır.

Sonuç olarak ekstre, kredi kartı hesap kesim tarihi itibari ile tarafınıza ait olan borcu yansıtan bir bilgilendirme özetidir. Ekstre içerisinde yaptığınız tüm harcamaları ve ödemeleri görebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz