Ana Sayfa Bankacılık Harçlık Avans Nedir? Harçlık Avans Tahsilatı Nedir?

Harçlık Avans Nedir? Harçlık Avans Tahsilatı Nedir?

261
0
harçlık avansı

Harçlık avans tahsilatı, öğrenciler tarafından son zamanlarda en çok araştırılan konulardan biridir. Kredi ve Yurtlar Kurumundan burs ya da öğrenim kredisi alan öğrencilerin Ziraat Bankası Genç Kartlarına tanımlanan alışveriş limiti harçlık avansı olarak tanımlanmaktadır. Harçlık avans tahsilatı ise harçlık avans adında yapılan alışveriş tutarının aylık olarak yatırılan öğrenim kredisi tutarından düşülmesidir.

Harçlık Avans Nedir?

Kredi ve Yurtlar Kurumundan burs ya da öğrenim kredisi alan öğrenciler, Ziraat Bankası Genç Kart ile alışverişlerini hesaplarında para olmaması halinde aylık aldıkları kredi limiti tutarınca gerçekleştirebileceklerdir. Harçlık avans tahsilatı ile harçlık avans adında yapılan alışveriş tutarını aylık olarak yatırılan öğrenim kredisi tutarından düşülmektedir. Yani yapılan harcama tutarı öğrencinin burs ve kredi tutarı yattığı gün öğrencinin hesabından kesilmektedir.

Harçlık avansta nakit para çekme gibi bir durum söz konusu değildir. Bu limit sadece yapılan alışverişlerde geçerli olmaktadır. Harçlık avansın en büyük avantajlarından biri ise faizsiz ve masrafsız olmasıdır. Bu nedenle öğrenciler için bu durum alışverişlerde öğrencilere büyük kolaylık sağlamaktadır.

pos cihazı

Harçlık Avans Açtırma

Kredi ve Yurtlar Kurumundan burs ve öğrenci kredisi alan 18 ile 26 yaş arasındaki öğrencilere Ziraat Bankası tarafından Genç Kart tanımlanmaktadır. Öğrencilere gönderilen Genç Kartta ilk olarak harçlık avans özelliği tanımlı olmamaktadır. Harçlık avans almak isteyen öğrencilerin bu konuda başvuru taleplerini iletmeleri gerekmektedir.

Harçlık avans başvurusunda bulunmak isteyenler Ziraat Bankası şubeleri, Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri, Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı, Ziraat Bankası Mobil Bankacılık üzerinden ya da SMS ile başvuru işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

SMS ile başvuru işlemi gerçekleştirmek isteyenlerin GENC BANKKART yazarak 4747’ye mesaj göndermeleri gerekmektedir. Harçlık avans ile bir sonraki ay üzerinden harcama yapılmaması halinde burs ya da öğrencisi kredisi herhangi bir kesinti yapılmadan tam olarak çekilebilmektedir.

Harçlık avans limiti kullanan birçok öğrenci harçlık avans limitinin artırılıp arttırılamayacağını merak etmektedir. Ancak limiti arttırılamayacak olup bütün öğrencilere aynı şekilde sunulmaktadır. Bu konuda bir ayrıcalık yapılmamaktadır.

Harçlık avans limitlerinin ne kadar olduğunu öğrenmek isteyenler Ziraat Bankası ATM’leri, Ziraat Bankası uygulaması, Ziraat Bankası İnternet Şubesi ya da HARCLIK AVANS BAKIYE yazarak 4747’ye SMS gönderdikleri takdirde kalan limitlerini öğrenebileceklerdir. Hesaplarından harçlık avans tahsilatı yapılmasını istemeyenler Ziraat Bankası ile iletişime geçerek bu taleplerini iletebileceklerdir.

Harçlık Avans Nasıl Kullanılır

Harçlık avansınız, burs yada kredinizin yattığı hesabınızda para bitmesi durumunda kullanabileceğiniz bir hesaptır. Buradaki amaç hesabınıza para yatana kadar buradaki limitten alışveriş yapabilme imkanınızın olmasıdır. Dolayısıyla harçlık avans nakite çevirme, nakit olarak çekme, kullanma gibi bir durum söz konusu değildir. Nakit olarak ancak hesabınıza yatan miktarı kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz