Ana Sayfa Bankacılık İnternet Bankacılığı Nedir?

İnternet Bankacılığı Nedir?

260
0

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte doğal olarak her anlamda kolaylıklar sağlanmıştır. Bu kolaylıklara verebileceğimiz en iy örnek olarak internet bankacılığı ve sunduğu hizmetlerdir. İnternet bankacılığı sayesinde evimizde tek tuşla istediğimiz zamanda tüm işlemleri yapabiliriz. Gerek başka hesaplara para yatırma (gönderme) gerek kredi borcu ödeme ve bunun gibi birçok işlem internet bankacılığı sayesinde bankaya gitmeye gerek kalmadan kolaylıkla sağlanır. Hatta sadece bunlarla da kalmaz otomatik talimatlar verme seçeneği de mevcuttur. Elektrik, su, internet faturaları gibi faturalar da hiç şubeye gitmeye gerek kalmadan ödemek mümkündür.

İnternet Bankacılığı Nasıl Açılır?

Öncelikle çalıştığınız bankanın bu hizmeti sunduğundan emin olmalısınız. Günümüzde hemen her banka bu imkanı müşterilerine sunmuştur. Bu hizmetten faydalanmak için bankanızın web sayfasına erişerek oradaki İnternet Şubesi kısmından yönlendirmeleri takip edebilirsiniz. O kısımda şifre al, yeni şifre yarat, hesap oluştur gibi seçenekler karşınıza çıkacaktır. O kısımda banka kartı, kredi kartı ya da istenen müşteri bilgilerinizi girip adımları takip etmeniz gerekir. Burada önemli olan cep telefonunuz ile bankada kullandığınız numaranın eşleşmesi gerekir. Bu hem işlemi tamamlamak için hem de güvenlik nedenleriyle cep telefonunuzun size ait olması ve aktif kullanıyor olmanız önemlidir.

İnternet Bankacılığı Nasıl Kullanılır?

İnternet bankacılığı sayesinde hemen hemen her işlem halledildiği için çoğunlukla tercih edilen bir sistemdir. Öncelikle ister bankaya giderek isterseniz de kendiniz o bankanın mobil uygulamasını telefonunuza indirirsiniz. İndirdikten sonra müşteri numaranız ve şifreniz oluşturulur. Müşteri numaranız ve şifreniz oluşturulduktan sonra artık internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Buradan ödemeler yapıp para yatırabildiğiniz gibi müşteri hizmetleri işlemlerinden de yaralanabilirsiniz.

Kredi işlemleri, mevduat hesapları, eğer varsa konut kredisi ve bunun gibi birçok işleminizi artık tek tık ile halledebilirsiniz. İnternet bankacılığının en güzel kolaylığı da budur. Herhangi bir yere gitmeye gerek kalmadan evden işlemlerinizi halletmenizi sağlar.

İnternet Bankacılığının Dezavantajları Ve Avantajları Nelerdir?

İnternet bankacılığının dezavantajlarını ve avantajlarını karşılaştırdığımızda avantajının daha fazla olduğunu görmek mevcuttur. Öncelikle en büyük avantajı zamandan tasarruf sağlamasıdır. İnternet bankacılığı üzerinde işlemlerimizi yaparken herhangi bir işletmeye ya da kuruma gitmeye gerek kalmadığı için o zaman bize kalır.

Aynı zamanda internet bankacılığı 7/24 hizmet sağladığı için istediğimiz zaman işlemlerimizi de halletmemizi sağlar yani beklemeye gerek kalmaz.

İnternet bankacılığı üzerinden yapılan işlemler daha az masraflı olurlar. Herhangi bir ücret ödenecekse bile cüzi bir miktarda olur. Bazı işlemlerde ücret ödemeye gerek yoktur.

Dezavantajları ise avantajlardan daha az olsa da daha tehlikelidir. Çünkü dolandırıcılık durumu söz konusudur. Burada önemli olan ise bilgilerin kimseyle paylaşılmamasıdır. Eğer paylaşılırsa dolandırıcılığa maruz kalabilirsiniz.

Hesabınıza ait şifreniz ve müşteri numaranız sadece size aittir. Paylaşılmaması gerekir. Çünkü dolandırıcılık sadece internet bankacılığı üzerinden olmaz. Alışveriş sitelerinde, güvenilmeyen adreslerde bir çok tehlike mevcuttur. Oralara banka kartı veya kredi kartı bilgilerinizi girmeniz durumunda eğer yeteri güvenlik önlemi alınmamışsa tehlikedesiniz demektir. Dikkatli olunması gereken hassas bir konudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz